30 Maj 2024

Ergonomia miejsca pracy

img

Aranżacje wnętrz

Ergonomia miejsca pracy


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Czy twoje biuro jest zbudowane z myślą o potrzebach twoich pracowników - czy też twoi pracownicy powinni dostosować się do projektu biura? Ergonomia to jeden z najważniejszych aspektów projektowania biura, a wprowadzenie ergonomicznych mebli do biura może przynieść realne korzyści zarówno pod względem produktywności, jak i dobrego samopoczucia w biurze.

Ergonomia miejsca pracy i całego biura

Ergonomia biura to dobrze zorganizowane miejsce pracy dla wszystkich pracowników. Ważną rolę odgrywa tu podział przestrzeni, przemyślana aranżacja wnętrza, wygodne meble, optymalne oświetlenie i wiele innych parametrów. Jeśli stworzysz komfortowe warunki dla pracowników, wydajność pracy może wzrosnąć kilkakrotnie. Odpowiednia ergonomia biura pomoże również wywrzeć pozytywne wrażenie na potencjalnych partnerach i klientach. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które składają się na ergonomię miejsca pracy. Każdy lider, który dba o swoich pracowników, wizerunek firmy i produktywne działania organizacji, powinien zwrócić uwagę na następujące punkty.

Konieczność zagospodarowania przestrzennego lokalu

W niektórych firmach miejsce pracy każdego pracownika jest oddzielone od innych za pomocą specjalnych ścianek działowych. Są jednak i takie firmy, które wręcz przeciwnie, wykorzystują taki sposób organizacji biura jako open space. Ta technika jest często popularna wśród różnych agencji kreatywnych i innych podobnych organizacji.

Właściwe oświetlenie

Ten parametr jest jednym z najważniejszych w ergonomii miejsca pracy, ponieważ od niego zależy stopień zmęczenia pracowników. Należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu było jak najwięcej naturalnego światła. Warto też pomyśleć o sztucznym oświetleniu. Dla maksymalnego komfortu zaleca się połączenie światła bezpośredniego i rozproszonego.

Schemat kolorów

Tworząc ergonomię biura, należy również wziąć pod uwagę kolor ścian. Pastelowe odcienie nie powodują zmęczenia i nie odwracają uwagi od pracy.

Stół i krzesło

Najczęściej kupowane są meble regulowane dla pracowników biurowych. Fotel komputerowy powinien mieć wygodne podłokietniki i zagłówek. Dzięki temu obciążenie na plecach będzie optymalne. Jeśli chodzi o biurko, to powinno mieć wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić stacjonarny komputer lub laptop, a także różne artykuły biurowe i ważne dokumenty.

osoba pracująca przy komputerze

Co to jest ergonomiczna stacja robocza?

Ergonomiczne miejsce pracy to takie, które zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach pracowników. Celem ergonomicznego miejsca pracy jest dostosowanie się do potrzeb każdego pracownika poprzez zapewnienie mu sprzętu, przestrzeni i mebli potrzebnych do wygodnego i produktywnego wypełniania ich indywidualnych ról i zadań. Krzesło ergonomiczne to urządzenie, które można dostosować do wymagań osoby na nim siedzącej, tak aby mogła komfortowo wykonywać swoje zadania. Ergonomiczne krzesło biurowe powinno mieć kilka regulacji: regulację wysokości siedziska, regulację oparcia, regulację podłokietnika oraz regulację podparcia lędźwi. Powinieneś siedzieć na odpowiednio dopasowanym, ergonomicznym krześle biurowym, aby zminimalizować ryzyko bólu pleców i ponownego urazu. Monitor należy ustawić bezpośrednio przed sobą na wysokości oczu, aby zminimalizować ryzyko bólu szyi. Często używane przedmioty powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Umieść klawiaturę przed sobą z myszą jak najbliżej.

 Jakie są główne czynniki ryzyka?

Głównymi ergonomicznymi czynnikami ryzyka są powtarzalność zadań, niewygodna postawa i duże obciążenia. Powtarzalność zadań (wykonywanie tego samego zadania w kółko każdego dnia) jest główną przyczyną zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Brak ergonomii w biurze może prowadzić do deformowania stawów, ścięgien i mięśni. Silny stres może powodować szereg problemów, w tym zmęczenie lub zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz