27 Luty 2024

Trzy sprawdzone sposoby na stworzenie ergonomicznego miejsca pracy: aranżacja biura

img

Poradnik zakupowy

Trzy sprawdzone sposoby na stworzenie ergonomicznego miejsca pracy: aranżacja biura


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Na obraz sukcesu firmy składa się wiele czynników, ale ergonomia w biurze jest jednym z najważniejszych. Wpływa ona bezpośrednio na komfort, jakość i ilość pracy. Odpowiednia aranżacja wnętrz biurowych uwzględniająca zasady ergonomii przynosi konkretne korzyści. Pozwala pracownikom maksymalnie wykorzystać swój potencjał i efektywnie wykonywać pracę. Zapewnia im również dobre samopoczucie.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce pracy?

W XIX wieku "ergonomia" została po raz pierwszy użyta do określenia nauki o pracy. Dziś dysponujemy wieloma metodami dostosowania miejsca pracy tak, aby pracownicy uzyskiwali najlepsze wyniki za najniższe koszty.

Ergonomiczne miejsce pracy. To o jakim miejscu pracy mówisz?

Ergonomia to kluczowy aspekt projektowania biura. Powinno być ono wygodne, funkcjonalne i wspierać pracownika w jego pracy. Jest to kluczowy element projektowania biura, który powoduje, że więcej pracy wykonuje się w krótszym czasie, co prowadzi do zadowolenia i zdrowia pracowników. Kieruje się określonymi zasadami, które tworzą inspirujące, wygodne i przyjazne pracownikom środowisko.

Jak wygłuszyć otwartą przestrzeń, aby wszyscy mogli lepiej pracować

- Właściwe wyposażenie stanowiska pracy

Do efektywnej pracy niezbędne są zarówno meble (biurka i krzesła, blaty i oświetlenie), jak i sprzęt biurowy. Sprzęt powinien być sprawny, nowoczesny i nie spowalniać pracowników. Meble powinny mieć możliwość regulacji w wielu płaszczyznach, co zapewni ergonomię biura. Użytkownik stanowiska pracy powinien mieć możliwość regulowania wysokości blatu biurka, dostosowania swojego krzesła do swoich potrzeb, a także regulacji natężenia światła.

Odległość między monitorami komputerów i laptopów w biurze powinna wynosić około jednego metra. To po to, aby pracownicy mogli lekko spoglądać w dół, gdy będą na nie patrzeć.

Osoby, które siedzą przez długi czas, muszą zadbać o to, by układ kostny nie był obciążony. Ergonomiczne stanowisko pracy pozwala ciału przyjąć prawidłową pozycję przy biurku. Dzięki temu napięcie mięśni nie powoduje chronicznego zmęczenia i innych schorzeń zwyrodnieniowych.

Ważne jest, aby łokcie i kolana były ustawione pod kątem 900. Przedramiona i uda powinny być również równoległe do podłoża, a stopy powinny opierać się o podłogę. W razie potrzeby można dodać podnóżek, który zapewni dodatkowe wsparcie. Pamiętaj, że ludzki kręgosłup uwielbia ruch i siedzenie przez 8 godzin nie jest najlepszym wyborem. Dostępne są również innowacyjne biurka typu sit-to-stand. Wysokość blatu można płynnie regulować, co pozwala wybrać najwygodniejszą dla siebie w danej chwili pozycję.

Po drugie: To nie ilość czasu spędzonego w biurze jest ważna

Sztuka ergonomii w biurze to także odpoczynek. Zbyt długie siedzenie w każdej pozycji może przynieść więcej szkody niż pożytku. Statystyki pokazują, że Polacy pracują ponad 41 godzin tygodniowo, podczas gdy pracownicy z krajów kojarzonych z produktywnością i pracowitością (takich jak Szwecja, Szwajcaria, Dania) pracują tylko od 31 do 38 godzin. Są oni bardziej produktywni, mimo że pracują mniej godzin.

Ten sukces jest możliwy, ponieważ kluczowymi składnikami są ergonomiczne meble biurowe i przerwy. Połączenie czasu pracy z chwilami relaksu pozwala na rozluźnienie mięśni, a szarym komórkom na odpoczynek. Twoje ciało doceni czas poświęcony na gimnastykę, niezależnie od tego, czy będzie to spacer, czy kilka minut z zamkniętymi oczami. Odwdzięczy się również zwiększając efektywność Twojej pracy.

Nowoczesne układy biur podkreślają znaczenie przestrzeni do odnowy. W strefach chillout uwzględnia się najróżniejsze potrzeby pracowników. Mogą być one wyposażone w wygodne siedziska, hamaki lub poduszki, a także spokojną strefę zieleni ze źródełkiem, kaskadą wodną lub fontanną.

Po trzecie - sprzyjające środowisko

Wyobraź sobie, że organizujesz stanowisko pracy wymagające precyzji lub koncentracji w hałaśliwym otoczeniu. Absurdem jest izolowanie stanowisk pracy od sytuacji, w których komunikacja jest niezbędna. Na wydajność i samopoczucie pracowników bezpośredni wpływ ma zapewnienie odpowiedniego środowiska akustycznego.

Wygłuszenie przestrzeni jest trudniejsze niż stworzenie inspirującego miejsca spotkań. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby to zrobić. Mobilne ścianki biurowe mogą zapewnić izolację dźwiękową i prywatność. W biurach można zastosować specjalne kabiny dźwiękoszczelne, aby stworzyć cichsze stanowiska pracy.

zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wroblewska, Marcin Wroblewski / Fotomohito klient: MikomaxSources
  • https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/ile-godzin-pracuja-europejczycy/4m2g4ew

Radosław PietraszczykKeyAccountManager Mikomax

Ponad dekada w sprzedaży i obsłudze kluczowych klientów. Mikomax Smart Office to praca z pasją od ponad trzech lat. Jest przedstawicielem Działu Kontraktów, który odpowiada za kluczowe projekty i wdrożenia na rynku łódzkim i mazowieckim/śląskim. Moje główne atrybuty to profesjonalizm i opanowanie. Pozwalają mi one osiągać najlepsze rezultaty dla moich partnerów biznesowych. Realizowanie projektów od A do Z sprawia mi ogromną radość i jest rekomendacją do dalszej pracy.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz