14 Lipiec 2024

Fotel biurowy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

img

Poradnik zakupowy

Fotel biurowy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Odpowiednio dobrany fotel biurowe, to nie tylko wygoda, ale też funkcjonalność i zdrowie

Rodzaje foteli

Zaprojektowane specjalnie do ciągłej pracy przy komputerze, powyżej 6 godzin dziennie. Charakterystyczną cechą jest anatomiczny kształt siedziska, z wysokim oparciem i obowiązkowym występem lędźwiowym (oparcie wklęsłe). Podpierają kręgosłup w naturalnej pozycji i pozwalają zająć wygodną pozycję na krześle. Fotele ortopedyczne różnią się od ergonomicznych tym, że przenoszą obciążenie mięśni podczas zmiany pozycja pochylenia ciała. Jednak siedzenie na fotelu ortopedycznym przez długi czas jest dość trudne. Fotele gamingowe to swego rodzaju opcja uniwersalna. Siedzisko z reguły jest umiarkowanie elastyczne, a oparcie pleców albo nie jest wyraźne, albo jest zapewnione przez poduszkę, którą można regulować lub całkowicie zdejmować.

Siedzenie

Wysokość siedziska jest niezwykle ważna, jeśli chcemy, aby nie bolały nas plecy i można było siedzieć prosto bez pochylania. Na szczęście w dzisiejszych czasach wszystkie fotele mają regulowaną wysokość. Pożądana jest również regulacja głębokości siedziska. Zgodnie z zasadami ergonomii, odległość od krawędzi siedziska do wewnętrznego zgięcia kolana powinna mieć szerokość dłoni. Jeśli jest mniejsza - „ześlizgujesz się” z krzesła, jeśli większa - toniesz w nim, zmuszając niepotrzebnie mięśnie nóg do naprężenia. W przypadku podparcia lędźwiowego ważne jest, aby głębokość siedzenia była odpowiednia do wzrostu. Nie siadaj głęboko, jeśli jesteś niski. W takim przypadku nogi będą napięte (lub nawet zwisające) lub będziesz siedział na krawędzi krzesła, a wtedy nie będzie podparcia lędźwiowego. Niewielkie wgłębienie pośrodku siedziska pozwoli usiąść w stałej pozycji bez ruszania. Zagłębienie nie powinno być zbyt duże, w przeciwnym razie boczne części będą naciskać na dolną część ud. Zakrzywiona w dół przednia krawędź siedziska zapobiega zatykaniu żył w nogach. Z praktycznego punktu widzenia powierzchnia siedziska powinna być gładka - łatwiej o nią dbać, ponieważ brud nie zatyka się w porach.

fotel biurowy na kółkach obrotowych

Oparcie

Wysokie oparcie pozwala siedząc prosto, oprzeć się o górną krawędź tyłu głowy, co jest dość wygodne. Ponadto wysokie oparcie jest konieczne w celu dodatkowego podparcia w okolicy ramion i zminimalizowania stresu w okolicy szyi. Za najbardziej ergonomiczne uważa się oparcie, które znajduje się jak najbliżej pleców użytkownika i ma maksymalną liczbę punktów kontaktu. Im bardziej twoje plecy są oparte o oparcie krzesła, tym lepiej poczujesz się pod koniec dnia. Dobrze, jeśli istnieje regulacja wysokości oparcia, aby dopasować położenie łuku w odcinku lędźwiowym do kręgosłupa. Podobnie jak w przypadku siedziska, powierzchnia oparcia powinna być gładka, aby łatwo można było ją czyścić. Wiele modeli posiada z tyłu otwory przelotowe - otwory wentylacyjne, najczęściej otoczone twardym plastikiem. Najczęściej wysokość oparcia od powierzchni siedziska do górnej krawędzi to 80 cm. Ten rozmiar pasuje idealnie, kiedy odległość od piątego punktu do środka tyłu głowy jest dokładnie taka sama 80 cm (wysokość 172 cm). Całkowita wysokość fotela od podłogi do górnej krawędzi oparcia powinna być regulowana w zakresie 118-127 cm.

Pianka gumowa lub spieniony poliuretan (pianka poliuretanowa, PP) stosowana jest jako wyściółka siedziska, oparcia i podłokietników w nowoczesnych fotelach. W praktyce pianka poliuretanowa zwykle oznacza gęstszy i twardszy wypełniacz w porównaniu z gumą piankową. Elastomer termoplastyczny to najbardziej innowacyjny materiał. Jest to kauczuk syntetyczny o różnym stopniu elastyczności, dostosowany do ruchu i podparcia różnych obszarów ciała (biodra, plecy). W dotyku przypomina gumę. Materiał dość łatwo ulega deformacji, a następnie przybiera swój poprzedni kształt. Elastomer nie oddziałuje z potem i jest odporny na rozprzestrzenianie się bakterii i grzybów. Posiada najwyższą odporność na ścieranie. Najlepszym wyborem jest jednoczęściowy elastomer komórkowy, który pochodzi z przemysłu samochodowego i lotniczego.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz