24 Czerwiec 2024

Czego nie może mieć?

img

Poradnik zakupowy

Czego nie może mieć?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Liczba pracowników zdalnych szybko rośnie, a oni potrzebują przestrzeni do niezależnej i indywidualnej pracy. Muszą też mieć możliwość pracy w kreatywnym środowisku. Coworking jest odpowiedzią rynku. Jaka jest idealna przestrzeń biurowa do pracy dla freelancera?

Przestrzeń coworkingowa - idealna dla freelancerów, startupów i przedsiębiorców

Globalizacja w coraz większym stopniu opiera się na nowoczesnych technologiach i wartościach niematerialnych. Rozwój technologii komunikacyjnych i informatycznych doprowadził do zmian w sposobie organizacji pracy. Obejmuje to szybki rozwój podwykonawstwa i outsourcingu, co doprowadziło do wzrostu liczby start-upów, małych firm i freelancerów. Ci z kolei wykonują zadania zdalnie i potrzebują wygodnego miejsca do pracy bez poczucia izolacji. Coworking jest odpowiedzią na te potrzeby.

Coworking - definicja

Czym jest coworking? W 2005 roku w San Francisco otwarto przestrzeń coworkingową Space Spiral Muse. Od tego czasu coworking rozprzestrzenił się na całym świecie. Jest często określany jako "trzecia przestrzeń" do pracy, miejsce, które znajduje się pomiędzy niezależną pracą freelancerów w domu a tradycyjną pracą biurową.

Przestrzeń coworkingowa to środowisko, które umożliwia współpracę, interakcję i nawiązywanie kontaktów między członkami społeczności.

W rzeczywistości każda przestrzeń coworkingowa jest nieco inna. Różnią się one pod względem oferowanych usług, przestrzeni do pracy, a także modelu biznesowego i kultury.

Według globalnych raportów, liczba przestrzeni coworkingowych na świecie w 2016 roku wyniosła 11 300. Jest to ściśle związane ze wzrostem liczby pracowników mobilnych, którzy do 2020 roku mogą osiągnąć 1,75 miliarda (lub 42%) globalnej siły roboczej. Według Global Coworking Survey z 2017 r. liczba osób korzystających codziennie z biur coworkingowych na świecie przekroczyła 1 milion.

Użytkownicy coworkingu dzielą się na cztery kategorie: 41% to niezależni wykonawcy, 36% to wynagradzani pracownicy zdalni, 16% to osoby samozatrudnione, a 7% obejmuje studentów. Według struktury zawodowej dominują specjaliści IT (22%), a następnie PR, marketing i reklama (14%) oraz copywriterzy, pisarze i dziennikarze (9%).

Coworking Polska

W Polsce coworking również szybko się rozwija. W kraju dostępnych jest 77,4 tys. m2 do elastycznego wynajmu, a popyt na przestrzeń coworkingową stale rośnie.

Interesująca jest społeczna, kulturowa i ekonomiczna specyfika polskich przestrzeni coworkingowych. Większość pracowników biur coworkingowych to mężczyźni, a 94% z nich to przede wszystkim przedstawiciele branży IT (O4 Coworking Report, 2018).

Największym rynkiem coworkingowym jest Warszawa, gdzie w 2018 r. otwarto 37,6 tys. mkw. nowych przestrzeni coworkingowych2. Oznacza to 70% wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat. Jeśli trend ten utrzyma się do 2020 r., może powstać 151 tys. m2 przestrzeni coworkingowych (Raport C&W).

Biura coworkingowe dla freelancerów - niezbędnik w biurze godzinowym

Freelancerzy nie muszą już ograniczać się do swoich domowych biur lub szukać wolnej przestrzeni w lokalnych kawiarniach. W niemal wszystkich większych miastach dostępne są biura do wynajęcia na godziny. W największych metropoliach istnieje szeroki wybór przestrzeni coworkingowych.

Wynajem biurka na godzinę

Wynajem biurka może być dobrym rozwiązaniem dla mikroprzedsiębiorstw i freelancerów, którzy chcą uzyskać dostęp do szybkiego Internetu po niskich kosztach. Coworking to coś więcej niż tylko miejsce do pracy. To szansa na poznanie innych ludzi, którzy wykonują podobną pracę, a także tych, którzy robią coś zupełnie innego. Może to być również sposób na znalezienie inwestorów i pracodawców dla rozwijającego się startupu.

Różne osobowości i zawody mają różne potrzeby. Idealnie nadają się do tego przestrzenie coworkingowe, które oferują wynajem biurek na godziny. Mobilne meble i ścianki działowe pozwalają na szybką zmianę aranżacji przestrzeni. Ścianki działowe zapewniają prywatność i skupienie.

Zdjęcie Przestrzeń podzielona mobilnymi ściankami zapewnia prywatność, jednocześnie umożliwiając kontakt wzrokowy z użytkownikami coworkingu.

Wynajem biurka jest opłacalną opcją. Ceny różnią się w zależności od lokalizacji, udogodnień i oferowanych usług. Za godzinę korzystania z biurka można zapłacić od 11 do 14 zł, w zależności od lokalizacji. Dostępne są również abonamenty. Ich wysokość zależy m.in. od tego, przez ile dni korzystamy z obiektu i biura, a także na ile godzin wynajmujemy salę konferencyjną. Pakiety wynajmu biura "bez limitu" mogą kosztować nawet 500 zł miesięcznie.

Strefa wolna od hałasu - kabiny akustyczne

Praca umysłowa wymaga dużej koncentracji. Hałas w miejscu pracy może utrudniać skupienie, powodując z czasem bóle głowy i rozdrażnienie.

Hałas może pochodzić od innych pracowników, sprzętu biurowego, a nawet dźwięków z zewnątrz. Kabiny akustyczne są dobrym rozwiązaniem do pracy wymagającej koncentracji.

Zdjęcie: Dzięki doskonałej izolacji akustycznej i komfortowemu wyposażeniu, kabiny Hush Work pozwalają stworzyć cichą przestrzeń w otwartym biurze.

Freelancerzy często prowadzą interesy wymagające częstych rozmów telefonicznych. Biurowe budki telefoniczne to dobry sposób na uniknięcie hałasu. Są one wyposażone między innymi w wejście USB i gniazdko elektryczne, aby zapewnić prywatność i ciszę w biurze.

Sala konferencyjna to miejsce, w którym mogą odbywać się spotkania.

Wynajem biura na godziny to coś więcej niż tylko biurko. To także możliwość korzystania z sali szkoleniowej lub konferencyjnej. Modułowe kabiny Hush Meet są idealne dla małych grup. Są one dostosowane do specyficznych potrzeb biur coworkingowych.

Zdjęcie: Budki Hush Meet to świetny sposób na wprowadzenie koncepcji miejsca pracy opartego na aktywności w przestrzeni coworkingowej. Zakłada ona, że biuro wyposażone jest w stanowiska, które nie są przypisane, ale zaspokajają potrzeby danej chwili.

Korzyści z pracy przy biurku coworkingowym

Biura coworkingowe oferują wiele korzyści. Najczęstsze z nich to możliwość poznania nowych ludzi, z którymi można dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz nawiązywać kontakty zawodowe, które pomogą w rozwoju firmy. Ale równie ważne są rozmowy towarzyskie, strefy chilloutu czy szybki internet.

Co współpracownicy cenią w swoich miejscach pracy?

  • neworking, czyli nawiązywanie relacji biznesowych, które są oparte na zaufaniu i wzajemnym szacunku oraz mają na celu wspieranie współpracy, wymiany wiedzy i umiejętności oraz są oparte na wzajemnym zaufaniu;
  • Shared space to przestrzeń współdzielona. Strefa socjalna ze strefą relaksu, wyposażona w miękkie meble tapicerowane i modułowe kubiki lub sofy, które można dostosować do potrzeb każdej chwili;
  • możliwość pracy w kreatywnym środowisku wspierające i inspirujące środowisko
  • korzyści ekonomiczne . - coworking pozwala wynajmować biuro na godziny - tylko wtedy, gdy jest potrzebne - i uniknąć kosztów ciągłego wynajmu.
  • komfortowe warunki - nowoczesne przestrzenie coworkingowe posiadają klimatyzację i są dźwiękoszczelne. Często wyposażone są również w kabiny akustyczne, które pozwalają na indywidualną koncentrację.

Przyszłość coworkingu dla freelancerów rysuje się w jasnych barwach. Biura coworkingowe są popularnym wyborem dla osób pracujących zdalnie. 89% osób korzystających z przestrzeni coworkingowych twierdzi, że czynią je one szczęśliwszymi (Global Coworking Survey). Chcesz pracować na swoich warunkach, być otoczony przyjaciółmi i czerpać z tego satysfakcję i zyski?

Piotr Swaitonski
Key Account Manager Mikomax

Pracuję w handlu od ponad 10 lat. Od 3 lat rozwijam swoją karierę w Mikomax Smart Office. Zaczynałem jako specjalista ds. sprzedaży i zajmowałem się głównie rynkami zagranicznymi. Przez ostatnie dwa lata pracowałem w Dziale Kontraktów przy projektach dla klientów korporacyjnych. Niedawno zostałem certyfikowanym project managerem (IPMA). JAKOŚĆ jest moją główną wartością w biznesie

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich... Możesz również dowiedzieć się więcej o następujących kwestiach:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania mi informacji marketingowych (informacji handlowych), takich jak informacje o promocjach, ofertach specjalnych i ofertach dotyczących MIKOMAX Spółka z o.o. ul. Dostawcza 4, 93-231 Łódź.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z informacjami...

Oświadczam, że zapoznałem się z informacjami dotyczącymi administratora danych osobowych, a także z zasadami postępowania z danymi oraz prawami osób, których dane dotyczą, zgodnie z RODO, zawartymi w Polityce prywatności.

Zarejestruj się!


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz