24 Czerwiec 2024

Jak wybrać fotel biurowy? Do komputera, pracy i nauki?

img

Poradnik zakupowy

Jak wybrać fotel biurowy? Do komputera, pracy i nauki?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Większość dostępnych na rynku foteli biurowych jest nieergonomicznych, nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że pojęcie ergonomii ma sens tylko wtedy, gdy wiąże się z określonymi potrzebami. Na co więc zwrócić uwagę wybierając odpowiedni fotel biurowy, które zapewni nam komfort przez kilka godzin pracy dziennie?

Jak wybrać fotel biurowy?

Nie ma wątpliwości, że pierwszym, najważniejszym parametrem jest ergonomia. Jest to jednak bardzo złożony parametr, którego analiza wymaga pewnej wiedzy. Najpierw musisz przeanalizować swój własny styl pracy, który określa, które elementy są kluczowe dla ergonomii, a które są drugorzędne. Niemniej fotele biurowe powinno umożliwiać podniesienie siedziska tak, aby nogi pozostały zgięte pod kątem 90 ° w kolanach. Zbyt niskie lub zbyt wysokie siedzisko uniemożliwia prawidłowe rozłożenie ciężaru na kręgosłup, co może powodować ból. W zdecydowanej większości foteli biurowych mamy podłokietniki, które są wąskie, a ich pozycja jest statyczna. To nie jest najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku foteli do gier komputerowych. Podłokietniki powinny wspierać twoje ramiona przez cały czas, nie tylko podczas przerw. Specyficzne ustawienie podłokietników dobierane jest w zależności od wykonywanej czynności.

Oparcie

Powinno być wyprofilowane wzdłuż kręgosłupa, najlepiej z podparciem lędźwiowym, które powinno być ruchome w celu dopasowania fotela do wzrostu użytkownika. Wygodny fotel biurowy pozwala w każdej chwili się rozłożyć - jednak niektóre nie są ergonomiczne, a siedziska są na tyle głębokie, że podczas pracy użytkownik pochyla się do przodu - takie rozwiązanie nie pozwala na odciążenie kręgosłupa. Odchylany fotel biurowy dodatkowo pozwoli na rozluźnienie pleców podczas przerw, jednak, zamiast siedzieć w fotelu, zaleca się robienie aktywnych przerw.

Wentylacja i siedzisko

W przypadku miękkich foteli ze skóry naturalnej lub tkanin naturalnych zwykle nie jest to wymagane, ale jest to całkiem przydatny gadżet do skóry syntetycznej. Nawet małe otwory wentylacyjne pozwalają na zwiększenie komfortu i trwałości samego krzesła. Siedzisko powinno być miękkie, ale niezbyt głębokie. Warto ocenić głębokość siedziska w kontekście potrzeb konkretnego użytkownika, ponieważ zbyt płytkie lub zbyt głębokie siedziska zwiększą zmęczenie użytkownika.

krzesło obrotowe biurowe

Fotel biurowy na kółkach

Koła foteli biurowych są wykonane z różnych materiałów. Jest to ważne, ponieważ poszczególne materiały dobierane są w zależności od wielkości sił tarcia: gumowe kółka mogą być mniej lub bardziej miękkie, co odbija się na powierzchniach, na których plastik może pozostawiać zadrapania. Fotele biurowe na kółkach są praktyczne, jeśli miejsce pracy jest duże, przestronne i czasami wymaga ruchu, na przykład przy długim stole. O wiele łatwiej jest poruszać się z krzesłem niż wstawać za każdym razem. Jednak koła muszą być stabilne i nie mogą powodować przesuwania się wózka podczas normalnej pracy.

Fotele biurowe w stylu klasycznym lub kubełkowym

Bardzo popularne w ostatnich latach oprócz klasycznych foteli biurowych, są siedziska kubełkowe czy specjalne fotele dla graczy. W obu przypadkach pojawia się ten sam problem - wysoka cena. Aby ją zmniejszyć, producenci rezygnują z niektórych narzędzi dostępnych w prostszych modelach i nie montują na przykład regulowanego podparcia lędźwiowego lub zdejmowanego zagłówka w siedzeniach. Oznacza to, że krzesło jest bardzo ergonomiczne, ale tylko dla użytkowników w określonym, wąskim zakresie wzrostu. Funkcjonalne fotele klasyczne są również drogie, ale ich główną zaletą w stosunku do siedzisk kubełkowych jest ich większa możliwość dostosowania do potrzeb konkretnego użytkownika, co jest bardzo ważne dla osób o niestandardowym wzroście, które zmieniają pozycję lub mają bardzo specyficzne wymagania.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz