30 Styczeń 2023

W jaki sposób można zapobiegać monotonii w pracy biurowej?

img

Poradnik zakupowy

W jaki sposób można zapobiegać monotonii w pracy biurowej?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Lubisz swoją pracę i nie chcesz jej zmieniać, jedynym problemem jest ciągle dopadające Cię znużenie i poczucie monotonii. Przeraża Cię ten sam codzienny scenariusz, te same poranne czynności i to samo biuro. Warto, zamiast narzekać, pomyśleć co można zmienić i wprowadź zmiany, choćby najdrobniejsze.

Czym jest monotonia i kto jest na nią najbardziej narażony?

Monotonia dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Niektórzy ciągle ją odczuwają, dlatego stale dążą do choćby minimalnych zmian i urozmaiceń. Inni wolą pewny, sprawdzony scenariusz, nawet jeśli powtarzają go od kilku lat.

Na monotonię szczególnie są narażone osoby, które od wielu lat codziennie wykonują podobne zadania i mają jednakowy tryb pracy. Szczególnym miejscem na monotonię jest bez wątpienia biuro.

Sposoby na zwalczanie monotonii w pracy

We współczesnym świecie jest wiele metod zapobiegania monotonii, najważniejszą są zmiany w organizacji pracy, głównie przez wprowadzenie rotacji lub przerw na stanowiskach pracy monotonnej. Warto również zainteresować się nowymi rzeczami, dzięki czemu wprowadzimy do swojego codziennego życia urozmaicenie. Zastanów się, czego Ci brakuje i co dałoby Ci największą energię do działania i poprawy samopoczucia. Warto pomyśleć co chcielibyśmy tak naprawdę zmienić, zanim podejmiemy działanie.

Rozpocznij proces stopniowo. Aby dokonać jakiejkolwiek zmiany trzeba zacząć od małych kroków, czasami niewielkie elementy mogą wprowadzić nowy nastrój i dodać więcej pewności siebie. Dobrym pomysłem są zmiany wśród rzeczy na biurku, czasami wystarczy postawić kwiat czy ramkę ze zdjęciem i automatycznie odświeżamy swoją przestrzeń.

Oprócz tego:

  • Przyjrzyj się swoim obowiązkom. Monotonia może wynikać z braku nowych wyzwań, czasami warto zaangażować się w coś nowego. Wykazanie się inicjatywą może też zaowocować uznaniem ze strony szefostwa i jest podstawowym sposobem na osiągnięcie awansu w wielu przedsiębiorstwach.
  • Zmień sposób myślenia na bardziej kreatywny. Czasami warto pomyśleć o wprowadzeniu nowych rozwiązań w prowadzonym aktualnie projekcie, lub sposobach na usprawnienie działania procesów w firmie. Rozmawiając o tym z przełożonymi, jednocześnie wykażemy się kreatywnością i przerwiemy monotonię.
  • Czasem warto oderwać się od pracy i zadbać o swoje pasje i rozwój osobisty. W czasie wolnym poświęć się hobby, nauce nowych umiejętności, sportowi. Pamiętaj, że życie to nie tylko biuro. Zachowanie odpowiedniego balansu między obowiązkami i prywatnością przyniesie korzyści dla obu sfer.

praca monotonia

Środki zaradcze przeciw monotonii

Aby nie narzekać na monotonię w przyszłości, warto zawczasu zadbać o swoje potrzeby już na etapie wyboru pracy. Należy wziąć wtedy pod uwagę własne potrzeby i pasje. Szukając zatrudnienia, warto rozglądać się za stanowiskiem, na którym praca sprawi nam przyjemność i będzie wiązała się z naszym rozwojem. Dzięki temu unikniemy monotonii, co pozwoli nam cieszyć się życiem i czepiać z niego jak najwięcej.

Często jest tak, że monotonia nas męczy, ale nie podejmujemy żadnych kroków, by zmienić ten stan rzeczy. W wielu przypadkach wystarczy tylko odrobina chęci i lepszej organizacji, by osiągnąć zamierzony cel i wyrwać się z marazmu. Są jednak sytuacje, w których warto podjąć jednak bardziej zdecydowane kroki. Mowa tu o zmianie miejsca pracy, lub co odważniejsze – przekwalifikowaniu się. Wiele osób boi się takich decyzji, trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Mnogość dostępnych kursów i możliwości płynące z dotacji np. unijnych umożliwia to bardziej niż kiedykolwiek.

 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz