07 Październik 2024
Biurka z ławką to świetna opcja dla elastycznych przestrzeni biurowych.
Meble do biurka obsługi klienta. Uwagi do rozważenia
Czego nie może mieć?
Wiele krzeseł biurowych wygląda dobrze, ale nie nadaje się do długiej pracy siedzącej. Jeśli chcesz pracować w komforcie, powinieneś pomyśleć o cechach ergonomicznych i znaleźć krzesło, które pasuje do twojego wzrostu i wykonywanej pracy.
Uwzględnienie wymagań ergonomicznych jest szczególnie ważne przy fotelach, z którymi dana osoba ma bezpośredni, długotrwały kontakt. Dominującą pozycją przy pracy w wielu zawodach, a także przy różnego rodzaju rekreacji jest pozycja siedząca. W pozycji siedzącej obciążenie z górnej części ciała przenoszone jest na powierzchnię siedziska, przy czym największy nacisk spada na ograniczony obszar obwodu guzów kulszowych. Kiedy osoba nie korzysta z oparcia krzesła, na miednicę i odcinek lędźwiowy działa moment siły, któremu przeciwdziała napięcie mięśniowe powodujące zmęczenie. Po lekkim pochyleniu do przodu kręgosłup przyjmuje postać ciągłego łuku. Środek masy głowy przesuwa się do przodu, powodując napięcie mięśni szyi i potylicy. Miednica jest odchylona do tyłu, klatka piersiowa, ramiona i głowa opuszczone, a ciało niejako „kurczy się”. W rezultacie płuca są ściśnięte, serce pracuje z mniejszą ilością tlenu, spada krążenie krwi i pojawia się szybkie zmęczenie. Kiedy ciało jest wyprostowane lub lekko odchylone do tyłu z oparciem na oparciu i siedzeniem poziomym, ciężar własny górnej części ciała ma tendencję do przechylania go do przodu, powodując znaczne napięcie mięśni pleców.
Aby fotel można było uznać za ergonomiczny, musi on spełniać następujące kryteria: Regulacja wysokości siedziska. Powinna istnieć możliwość zmiany wysokości siedziska tak, aby kolana znajdowały się tuż poniżej bioder, a stopy były oparte na podłodze. Regulacja głębokości siedziska (suwak). Ta funkcja pozwala dostosować głębokość siedziska tak, aby mieć około 5 centymetrów odległości między przednią krawędzią siedziska a tyłem kolana, dzięki czemu nie blokuje przepływu krwi i zapewnia podparcie dla nóg. Regulacja wysokości oparcia. Regulowana wysokość oparcia pozwala na prawidłowe ułożenie poduszki oparcia. Obrotowa podstawa. Umożliwia obracanie się bez wstawania. Regulacja kąta oparcia. Umożliwia regulację żądanego kąta w celu uzyskania wygodnej pozycji z tyłu. Zaleca się zmieniać nachylenie w ciągu dnia lub nie ustawiać kąta i kołysać się w przód i w tył. Regulacja blokady pochylenia oparcia. Za pomocą specjalnego uchwytu możesz regulować, nacisk na plecy, aby zmieniał kąt nachylenia. Regulacja podłokietnika. Podłokietniki powinny mieć przynajmniej regulowaną wysokość. Niektóre krzesła regulują również szerokość podłokietnika i mogą mieć specjalny punkt podparcia dla ramienia podczas korzystania z myszy komputerowej. Koła. Może się wydawać, że nie jest to ważny czynnik, ale podczas siedzenia cały ciężar ciała naciska tylko na dwa koła, więc muszą one być wysokiej jakości. Istnieją kółka do twardych powierzchni (parkiet, laminat) i do miękkich powierzchni (dywan, linoleum). Podparcie lędźwi. Fotel musi być regulowany, aby pasował do żądanej pozycji. Czasami osiąga się to poprzez zmianę wysokości oparcia. Jednak optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli jego pozycja zmienia się sama. W niektórych siedzeniach głębokość podparcia jest również regulowana. Regulacja zagłówka. Nie wszystkie krzesła ergonomiczne mają zagłówek, jednak jeśli taki istnieje, musi mieć on regulowaną wysokość i kąt nachylenia.
Możliwość zmiany pozycji ciała. Poczujesz się lepiej, jeśli zmienisz pozycję w ciągu dnia pracy. Ruch poprawia przepływ krwi i zapobiega zakrzepicy. Pamiętaj, aby w ciągu dnia robić 5-minutowe przerwy, a także kołysać się na krześle, od czasu do czasu zmieniając kąt nachylenia oparcia.
Zbiór porad zakupowych i pomysłów na aranżacje biura oraz najlepsze rankingi mebli biurowych. Zapraszamy!
© Copyright firmowewnetrza.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.