12 Kwiecień 2024

Jak wybrać biurko pod komputer?

img

Poradnik zakupowy

Jak wybrać biurko pod komputer?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Biurko komputerowe to z założenia meble, które posiada wnękę na umieszczenie jednostki systemowej, wysuwany panel na klawiaturę i myszkę, dużą ilość szuflad i półek, w których można przechowywać dokumenty i książki. Za pomocą specjalnych dodatków taki stół pozwala na regulację kąta i wysokości monitora.

Typ

Biurka komputerowe dostępne są w kilku wersjach konstrukcyjnych.

Proste (liniowe) to wersja klasyczna, która niczym nie różni się od zwykłego biurka. Jego zaletą jest możliwość ustawienia biurka w dowolnym miejscu pomieszczenia (także pod ścianą). W związku z tym ma te same wady: obecność ostrych narożników i skromny design.

W kształcie litery L (narożnik) - umieszczony w rogu pomieszczenia i pozwala na racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Kompaktowy i pojemny stół w kształcie litery L będzie najlepszym rozwiązaniem do małego pomieszczenia. Wadą tego modelu jest wąska „specjalizacja”: nie można go zamontować w żadnym innym miejscu poza narożnikiem.

W kształcie litery U - dzięki obecności bocznych powierzchni roboczych zapewnia największą przestronność i wygodę. Na takim stole można postawić komputer, inne urządzenia, artykuły biurowe, dokumenty. Model w kształcie litery U jest idealny dla tych, którzy używają komputera przez długi czas, i są w stanie przeznaczyć na biurko dużo miejsca.

Ważne : każdy typ biurka komputerowego wykonywany jest przeważnie w dwóch wersjach - leworęcznej i praworęcznej (dla leworęcznych i praworęcznych). Najczęściej rama stołu (łącznie z nogami) jest wykonana z drewna, płyty wiórowej lub metalu. Blat może być wykonany z innych materiałów, np. szkła.

domowe biuro

Materiały

Drewno to przyjazny dla środowiska i trwały materiał, który nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Drewniany stół jest efektowny i przyjemny w dotyku. Wady: wysoka cena i masywność. Płyta wiórowa - przypomina drewno, a jej cena jest znacznie niższa. Dzięki specjalnej powłoce ochronnej (polimer, melamina) lub okleinie zwiększającej odporność na wilgoć i naprężenia mechaniczne, blaty wyróżniają się różnorodnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Grubość płyty wiórowej musi wynosić co najmniej 17 mm.

MDF jest materiałem trwalszym i bardziej przyjaznym dla środowiska. Cena stołu MDF jest wyższa niż cena podobnego produktu z płyty wiórowej. Szkło to ekskluzywne rozwiązanie, które odświeża wnętrze i optycznie powiększa pomieszczenie. Ten stół jest przyjazny dla środowiska, łatwy do czyszczenia. Wadą szkła jest jego mniejsza wytrzymałość w porównaniu z innymi materiałami.

Wymiary

Przed wyborem biurka komputerowego należy za pomocą taśmy mierniczej zmierzyć miejsce, w którym będzie się ono znajdować, a także wielkość drzwi. Należy pamiętać, że powinno być wystarczająco dużo wolnego miejsca nie tylko na sam stół, ale w razie potrzeby także na fotel i cokół. Aby wybrać odpowiedni rozmiar blatu, musisz znać parametry monitora, jednostki systemowej, drukarki, skanera, klawiatury i innych urządzeń.

Standardowa długość waha się od 110-140 cm (minimalna - 90 cm). Szerokość stołu wynosi zwykle 50-80 cm (monitor LCD 60-65 cm, monitor CRT 80 cm). Im szerszy stół, tym wygodniej się na nim pracuje. Szerokość wysuwanej półki musi być na tyle duża, aby wygodnie pracować z klawiaturą i myszą. Głębokość blatu powinna umożliwiać umieszczenie ekranu w odległości 1 m (głębokość - 60-90 cm) oraz wygodną pracę z dokumentacją. Standardowa wysokość stołu to 75-80 cm, ale w niektórych modelach można ją regulować. Należy pamiętać, że blat powinien znajdować się na poziomie splotu słonecznego, a nogi osoby siedzącej przy stole powinny być oparte na podłodze i być zgięte pod kątem prostym.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz