27 Luty 2024

Jak stworzyć pokój skupienia - Jak urządzić ciche i spokojne miejsce do pracy

img

Poradnik zakupowy

Jak stworzyć pokój skupienia - Jak urządzić ciche i spokojne miejsce do pracy


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

70% pracowników biurowych skarży się na hałas w swoim środowisku pracy. Open space nigdy nie jest cichy. Zbyt duży hałas może powodować bóle głowy, rozproszenie, rozdrażnienie i... niechęć do pracy. W przypadku trudnych zadań, takich jak praca koncepcyjna lub analityczna, tolerowanie hałasów powyżej 35 decybeli jest prawie niemożliwe. W większości firm jest to prawie dwa razy tyle głośno. Dlatego właśnie potrzebne jest pomieszczenie do skupienia uwagi.

W otwartej przestrzeni biurowej ludzie i przedmioty mogą zakłócić Twoją koncentrację. Praca w ciszy jest prawie niemożliwa. Można usłyszeć rozmowy, dzwoniące telefony i szum klimatyzatora. Można również usłyszeć, jak ktoś drukuje, ktoś pisze na głośnej klawiaturze i dźwięki z ulicy na zewnątrz. Koncentracja i efektywność może spaść nawet o kilkanaście procent. Niezbędne jest wygłuszenie biura za pomocą różnego rodzaju ścian akustycznych i dźwiękochłonnych paneli sufitowych. Kolejnym ważnym krokiem jest sala fokusowa, zwana też cichym pokojem lub tłumikiem. Pomieszczenie, w którym można pracować w ciszy.

Dowiedz się, jak wybrać ścianki działowe w biurze

Jak stworzyć idealny pokój ogniskowy?

 • Warto stworzyć w swoim biurze osobną przestrzeń przeznaczoną na ten cel. Wnętrze nie musi być duże. Ma służyć jednej osobie, więc wystarczy przestrzeń o wymiarach dwa na dwa metry. Jest ono wygodne, a jednocześnie nie rozprasza uwagi.

 • Sala fokusowa powinna zapewniać użytkownikowi ciszę. Należy zadbać o dźwiękoszczelne drzwi i okna, a także o dźwiękoszczelne wykończenia w pomieszczeniu. Nie należy jednak "przesadzać". Zbyt duże wytłumienie (zwiększenie absorpcji akustycznej we wnętrzu) może spowodować dyskomfort.

 • Należy unikać zagracania sali fokusowej zbędnymi bodźcami. Tego typu pomieszczenie przeznaczone jest do pracy indywidualnej i wyposażone jest tylko w niezbędne ....

 • Choć najlepsze jest światło naturalne, w pomieszczeniu musi być dostępne światło sztuczne. Powinny być dostępne dwa: jedno nad głową i jedno oświetlające stanowisko pracy. Ponieważ najlepiej oddaje naturalne światło słoneczne w środku dnia, światło w biurze powinno mieć wysoką zawartość koloru niebieskiego.

 • Niebieski, wraz z innymi naturalnymi kolorami z palety barw Ziemi, sprzyja skupieniu. Możesz również użyć neutralnych szarości, stonowanych brązów lub stonowanych zieleni, aby osiągnąć spokojną pracę.

 • Inne czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na nastrój i wydajność w biurze to dobra wentylacja i komfortowa temperatura (22@C). Skupienie się na jednej rzeczy nie wystarczy. Pracownicy, którym jest zbyt gorąco lub zimno, mogą łatwo się rozproszyć.

Dowiedz się, jak wyciszyć obszar open space

Jak zwiększyć produktywność, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca?

Nic nie jest stracone! Gotową strefę skupienia można łatwo wprowadzić do firmy, jeśli istniejące warunki na nią nie pozwalają. Hush Work to przenośny pokój akustyczny, który pozwala na prywatną, spokojną pracę w ciszy i prywatności.

Mobilna sala fokusowa jest łatwa do ustawienia i nie wymaga wykonywania żadnych prac w biurze. Kabina może być umieszczona w dowolnym momencie, a także może być przearanżowana w zależności od potrzeb. Jest też niewielka i łatwo ją wpasować w aranżację.

Jak można pracować w kabinie akustycznej Hush Work?

Wewnątrz jest cicho. Wnętrze jest ciche dzięki podwójnym szybom z foliami akustycznymi i tapicerce. Można skupić się na trudnej pracy koncepcyjnej lub zadaniach analitycznych, prowadzić ważne rozmowy telefoniczne lub telekonferencje w spokoju, mimo że otoczenie tętni życiem. Umożliwione przez nią ergonomiczne rozwiązania sprawiają, że jest ona całkiem wygodna.

Najlepszą pozycją dla kręgosłupa jest pozycja siedząca lub stojąca. Biurko kompaktowe posiada płynną regulację wysokości. Znajduje się w nim również półka, wieszak i gniazdka elektryczne. Komfort pracowników zapewnia oświetlenie LED, automatyczna wentylacja oraz stonowana kolorystyka wnętrza.

Jak poprawić swoją koncentrację w pracy?

Jednym ze sposobów na zwiększenie produktywności i koncentracji pracowników jest wygłuszenie biura. Ważne jest, aby stworzyć w biurze strefę relaksu i upewnić się, że jest ona często używana. Można również zastosować "sztuczki", które pomogą osobom pracującym różnymi zmysłami. Istnieją zapachy, które mogą poprawić koncentrację, takie jak olejek rozmarynowy, eukaliptusowy czy miętowy. Również pewne dźwięki mogą pomóc w koncentracji - na niektórych działa w ten sposób muzyka, inni wolą odgłosy natury. Aby efektywniej wykonywać swoje zadania zawodowe, pracownicy muszą zadbać o odpowiednią ilość snu, właściwe nawodnienie, zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną.

Źródła:

 • http://hushoffice.com/wp-content/uploads/2018/06/Hush_Work_Broszura_PL.pdf
 • https://www.prawo.pl/kadry/otwarte-przestrzenie-biurowe-zwiekszaja-narazenie-na-halas,189070.html
 • https://www.forbes.pl/kariera/dopuszczalny-poziom-halasu-w-miejscu-pracy-obowiazki-pracodawcy/kmvctgb
 • https://www.muratorplus.pl/technika/izolacje/izolacyjnosc-akustyczna-a-pochlanianie-dzwieku-dlaczego-oba-parametry-sa-rownie-wazne-aa-fXRi-vWSM-TW9N.html
 • http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,22297018,kreatywnosci-i-koncentracji-sprzyjaja-naturalne-swiatlo.html
 • http://cieszsiecisza.pl/wplyw-halasu-na-pracownikow/

Ewa Siuta Dyrektor, Dział Eksportu Mikomax


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz