27 Luty 2024

CHCESZ POPRAWIĆ SWÓJ KOMFORT PRACY ORAZ JEJ WYDAJNOŚĆ?

img

Poradnik zakupowy

CHCESZ POPRAWIĆ SWÓJ KOMFORT PRACY ORAZ JEJ WYDAJNOŚĆ?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

W dzisiejszych czasach ogrom prac wykonywanych jest zza komputerowego biurka. Nie trudno o przykłady, wymienić można chociaż by grafików, copywriterów, programistów, projektantów, ale nie tylko. Wspomnieć warto również o finansistach, księgowych czy urzędnikach. To tylko niektóre z nich. Wszyscy ludzie wykonujący wspomniane wcześniej zawody spędzają lwią część swojego czasu pracy przy biurko, co wystawia ich na cały szereg urazów czy schorzeń związanych z układem mięśniowo-szkieletowych. Ryzyko doznania urazu jest większe, gdy stanowisko pracy nie jest odpowiednio przygotowane. Ten artykuł pozwoli Ci zdobyć niezbędną wiedzę do stworzenia stanowisko pracy, które minimalizuje negatywny wpływu długotrwałej pracy przy biurko. 

Jakie ryzyko niesie za sobą całodniowa praca w pozycji siedzącej?

Mogłoby się wydawać, że pracując w pozycji siedzącej, nie wykonując przy tym pracy fizycznej, jesteśmy wolni od urazów. Nic bardziej mylnego. Taka praca może spowodować występowanie szeregu różnych dolegliwości. Statyczne obciążenia mięśni kręgosłupa, barków, rąk czy karku to tylko niektóre z nich, które mogą występować w trakcie wykonywania pracy w pozycji siedzącej. Często ludzie bagatelizują występujące objawy i decydują się kontynuować pracę, pomimo jasnych przesłanek, że coś jest nie tak. Takie zachowanie powoduje do zapalenia stawów, pochewek ścięgnistych, czy zwyrodnienia stawów lub mialgii. Zgodnie z publikacją "Occupational biomechanics" autorstwa Chaffin D.B. i Andersson G.B.J praca w pozycji siedzącej tworzy dwukrotnie większy nacisk na dyski kręgosłupa niż ta sama praca wykonywana w dowolnej stojącej pozycji. Jest to rzecz, o której należy pamiętać.

Ratunkiem biurko z regulowaną wysokością? 

Naturalną pozycją dla ludzi jest pozycja stojąca, do której nasz organizm jest przyzwyczajony. Praca przy biurko właśnie w tej pozycji może okazać się dla naszego ciała zbawienna. Oczywiście, długotrwałe stanie w jednej pozycji również może spowodować nieoczekiwane, negatywne rezultaty. Zaliczyć do tego możemy m.in. żylaki, bóle pleców czy obrzęki stóp. Złotym środkiem na te dolegliwości są częste zmiany pozycji, poruszanie nogami i niwelacja nacisku na stawy, w czym pomóc może umieszczenie pod stopami maty antyzmęczeniowej.

Atuty pracy przy biurko w pozycji stojącej

Jeśli zastanawiasz się czy praca przy biurku w pozycji stojącej jest dobrym wyborem, zapoznaj się z poniższą listą, która rozwieje Twoje wątpliwości:

  • W pozycji stojącej mamy lepsze krążenie, co za tym idzie, lepsze dotlenienie mózgu. Ma to ogromny wpływ dla naszej kreatywności, która jest w pracy nieoceniona.
  • Pozycja stojąca wspiera nasz układ szkieletowo-mięśniowy i pozwala zachować prawidłową, naturalną dla nas postawę
  • Zgodnie z dostępnymi obecnie wynikami badań, praca w pozycji siedzącej rozleniwia. W przeciwieństwie do pracy na stojąco, która pozwala lepiej się skupić i skoncentrować. 
  • Praca w pozycji stojącej pozwala spalić nam ok. 20% więcej kalorii niż ta sama praca wykonywana w pozycji siedzącej. Wszystko przez to, że stojąc angażujemy do pracy więcej mięśnie.
  • Dodatkowe informacje o żylakach
  • Jednym z głównych argumentów stosowanych przez przeciwników pracy w pozycji stojącej są żylaki, które mogą powstawać. Nie można tego podważyć, jest to fakt. Jednak warto pamiętać, że osoby pracujące w pozycji siedzącej są narażone w równym stopniu na występowanie hemoroidów, co osoby pracujące w pozycji stojącej na występowanie żylaków.

Złoty środek - praca w mieszanej pozycji

W trakcie przyrządzania swojego biura, warto urządzić je tak, aby umożliwiało nam pracę w obu pozycjach, zarówno stojącej, jak i siedzącej. Kluczowym aspektem jest wybór biurka z regulacją wysokości. 

Budowa biurka z elektryczną regulacją wysokości

Biurka wyposażone w możliwość elektrycznej regulacji wysokości umożliwiają bezproblemową zmianę nastaw, wyłącznie za pomocą panelu sterującego. 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz